Zmiana artykułu 2/6

POSTULAT

Zmiany w Ustawie ochrony osób i mienia

  1. ZMIANA PRZEPISU ARTYKUŁU 2 PUNKT 6 USTAWY O OCHRONIE OSÓB I MIENIA

Art. 2.

            6. pracownik ochrony - osobę wpisaną na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej lub kwalifikowanych pracowników zabezpieczenia technicznego, i wykonującą zadania ochrony w ramach wewnętrznej służby ochrony albo na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, lub osobę wykonującą zadania ochrony, w zakresie niewymagającym wpisu na te listy, na rzecz przedsiębiorcy, który uzyskał koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia;

Pracownik ochrony nie legitymujący się zaświadczeniem o wpisie na listę KPOF nie ma prawa użycia ŚPB, ani broni palnej, na zasadach przewidzianych w ustawie o ochronie osób i mienia. Nie posiada on również uprawnień do wykonywania czynności związanych z ochroną osób i mienia w ramach specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych, a więc nie może wchodzić w skład zespołów konwojujących wartości pieniężne oraz inne przedmioty wartościowe lub niebezpieczne, zespołów wykonujących bezpośrednio czynności związane z ochroną osób (np. VIP), zespołów wykonujących zadania na obszarach, w obiektach i urządzeniach podlegających obowiązkowej ochronie oraz nadzorować i kontrolować pracy innych pracowników ochrony fizycznej nieposiadających takiego wpisu na listę kwalifikowanych pracowników ochrony. Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochrony skłania się ku temu iż,  pracownik ochrony nie posiadający wpisu na listę KPOF nie powinien być nazywany „pracownikiem ochrony” czy “ochroniarzem” gdyż ze względu na ograniczenia ustawowe nie wykonuje czynności ochronnych a jedynie czynności nazywane dozorem lub pilnowaniem (doglądaniem) czegoś. Słownik języka polskiego definiuje pojęcie dozoru jako czuwanie nad kimś lub nad czymś w celu odpowiedniego wykonania czegoś i zapobieżenia nieprawidłowościom czy portier osoba pełniąca służbę przy wejściu do jakiejś instytucji, hotelu, urzędu itp.; odźwierny. Warto również zauważyć, że NIE funkcjonuje tu również warunek posiadania przez osobę nie wpisaną na listę pracowników  ochrony fizycznej, odpowiedniej sprawności psychofizycznej, co w sposób znaczący obniża poziom ochrony obiektów obszarów urządzeń. Należy również podkreślić, że osoby nie będące pracownikami ochrony a wykonującymi zadania polegające np. na dozorze mienia, powinny zostać ujęte w ustawie o ochronie osób i mienia.

  1. WPROWADZENIE ZAPISU W USTAWIE DOTYCZĄCEGO OFICJALNEGO DNIA PRACOWNIKA OCHRONY

 

Dnia 22 sierpnia obchodzimy nieoficjalny Dzień Pracownika Ochrony, gdyż właśnie tego dnia w 1997 roku, została wprowadzona w życie ustawa o ochronie osób i i mienia, która reguluje prawnie pracę ochroniarzy. Gdybyśmy mieli swoje święto moglibyśmy w ten dzień docenić pracę ludzi, którzy na co dzień dbają o porządek i chronią mienie. 

KONTAKT

Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochrony - Zwykłe

ul. Zwycięstwa 136

43-178 Ornontowice

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel: 531 366 968

 
 
 
 
 
© 2016 PSPO